۱۴۰۲ يکشنبه ۶ فروردين -
21:27:19
ویژه همکاران | English
 
مطالب جالب و خواندنی
صرفه‌ جویی در مصرف برق را جدی بگیریم؛ مصرف برق لباسشویی خود را کاهش دهید

تاریخ ایجاد   شنبه 31 خرداد 1393  تعدادمشاهده  1723 بازگشت

 در هنگام خرید ماشین لباسشویی دقت کنید که هر سه رتبه "مصرف انرژی"، "پاک کنندگی"و "خشک کنندگی"آن دارای بازدهی مطلوبی باشد.


هر نوع٬ مدل و برند ماشین لباسشویی که دارید، مصرف برق آن را با رعایت نکته های ساده زیر به کم ترین میزان برسانید.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، براساس مطالعه های صورت گرفته در سازمان بهره وری انرژی ایران - سابا، حدود 80 درصد از برق مصرفی در ماشین لباسشویی صرف گرم کردن آب ورودی آن می شود.
مصرف آب و برق ماشین های لباسشویی مدل درب از بالا بیشتر از مدل درب از جلو است.
عمر یک ماشین لباسشویی ساخت داخل حدود 1000 ساعت برآورد شده است که با استفاده بهینه از آن به طور متوسط هشت بار در ماه و هر بار دو ساعت، می توان دست کم شش سال از آن استفاده کرد.
پیش از خرید، به وجود علامت استاندارد ایمنی و برچسب مصرف انرژی دقت کنید. موارد زیر نیز می توانند در انتخاب شما موثر باشند
ماشین لباسشویی باید با میزان فضایی که برای آن درنظر گرفته اید، متناسب باشدماشین لباسشویی هایی که درب آن ها از جلو باز می شود، معمولاً عریض ترند و جای بیشتری می گیرند، اما امکان استفاده از فضای بالای آن ها وجود دارد درحالی که دستگاه هایی که درب ورودی آن ها از بالا است، معمولاً عرض کم تری دارند و جای کم تری را اشغال می کنند اما فضای بالای آن ها بدون استفاده باقی می ماند
باید توجه داشت که ماشین لباسشویی چه امکاناتی برای شست وشو به شما می دهد؛ امکان شست وشو با آب سرد، امکان شست وشو با درجه حرارت پایین آب و امکان تعیین تعداد دور آب‌کشی در دقیقه ازجمله امکانات مفیدی هستند که می تواند در کاهش مصرف برق ماشین لباسشویی بسیار موثر باشد
با توجه به شمار اعضای خانواده و میزان لباس های قابل شست وشو در هر بار، ظرفیت لباسشویی را انتخاب کنید.
در هنگام خرید ماشین لباسشویی دقت کنید که هر سه رتبه "مصرف انرژی"، "پاک کنندگی" و "خشک کنندگی" آن دارای بازدهی مطلوبی باشد. به‌عبارت دیگر، دستگاهی را انتخاب کنید که ضمن حداقل مصرف انرژی، از عملکرد مناسبی نیز برخوردار باشد.
ماشین لباسشویی را انتخاب کنید که ضمن داشتن علامت استاندارد و برچسب انرژی، دارای کم ترین مصرف انرژی در بین مدل های مشابه باشد.
پیش از استفاده از ماشین لباسشویی، دفترچه راهنمای آن را با دقت مطالعه و نکته های ذکر شده در آن را در استفاده از ماشین لباسشویی رعایت کنید.
در هنگام شست وشو، لباس های بسیار کثیف را از لباس هایی که کم تر کثیف هستند، جدا کنید و هر کدام را جداگانه (البته با ظرفیت کامل) در ماشین لباسشویی قرار دهید.
فیلتر و دهانه پودر ماشین لباسشویی را به طور منظم تمیز کنید. توجه داشته باشید که نظافت ماشین لباسشویی مصرف انرژی را کم می کند و هم چنین عمر دستگاه را افزایش می دهد.
هنگام شست وشو از برنامه شست وشوی اقتصادی لباس استفاده کنید؛ این برنامه افزون بر کاهش میزان برق مصرفی برای گرم کردن آب، میزان آب مصرفی جهت شست وشو را نیز کاهش می دهد.
از به‌کار بردن ماشین لباسشویی در ساعت های اوج مصرف برق (نیم ساعت پیش از اذان مغرب تا 2.5 ساعت پس از آن) خودداری کنید.
در صورت لکه گیری لباس ها پیش از شست وشو، می توانید برای شست وشو از آب سرد و یا آب 40 درجه استفاده کنید.
تا حد امکان از برنامه دورهای کم آب کشی برای آب کشی لباس ها استفاده کنید.
از لباسشویی وقتی استفاده کنید که لباس کافی براساس ظرفیت ماشین لباسشویی و برنامه شست وشوی مربوطه داشته باشید.
برای شستن لباس از درجه حرارت مناسب آب، استفاده شود. با تنظیم درجه حرارت آب، متناسب با میزان کثیفی البسه از 90 درجه به 60 درجه، مصرف برق دستگاه به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد.
حتی‌الامکان به‌جای استفاده از خشک کن ماشین لباسشویی، از هوای آزاد جهت خشک کردن استفاده کنید و درصورت ضرورت استفاده از خشک کن، سعی کنید وقتی آب لباس ها گرفته شد و کمی مرطوب هستند، آن ها را از ماشین خارج کنید تا چروک نشوند.
حدود 80  درصد از مصرف برق در ماشین های لباسشویی صرف گرم کردن آب ورودی به ماشین می شود. بنابراین استفاده از لوله آب کشی آب گرم برای ماشین لباسشویی هایی که دارای دو ورودی آب سرد و گرم هستند، در کاهش مصرف انرژی بسیار موثر است.​
 

نظرات در مورد:صرفه‌ جویی در مصرف برق را جدی بگیریم؛ مصرف برق لباسشویی خود را کاهش دهید

نام شما:
نظر شما:
افزودن نظر