۱۴۰۲ يکشنبه ۶ فروردين -
22:33:51
ویژه همکاران | English
 
مطالب جالب و خواندنی
تغییر الگوی مصرف انرژی در کشور با تحقق نقشۀ راه تکنولوژی ساختمان­های پربازده

تاریخ ایجاد   شنبه 31 خرداد 1393  تعدادمشاهده  1674 بازگشت

 نقشۀ راه تکنولوژی سیستم­های سرمایش و گرمایش در ساختمان­های پربازده آژانس بین­المللی انرژی ازسوی کارشناسان سابا ترجمه شد.


  به گزارش دفتر روابط­ عمومی سازمان بهره­ وری انرژی ایران (سابا):
            آژانس بین­المللی انرژی، به ­عنوان یک سازمان بین­المللی با 28 عضو که غالباً از کشورهای صنعتی و پیشرفته هستند، اقدام به تهیه نقشۀ راه سیستم­های سرمایش و گرمایش در ساختمان­های پربازده جهت کاهش مصرف انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه­ای در این بخش نموده است.
            کارشناسان سابا اقدام به ترجمۀ نقشۀ راه تکنولوژی سیستم­های سرمایش و گرمایش در ساختمان­های پربازده آژانس بین­المللی انرژی و ارائۀ آن در یک سمینار داخلی و نمایشگاه انرژی­های نو و تجدیدپذیر نمودند. در این نقشۀ راه چهارتکنولوژی اصلی گرمایش خورشیدی، پمپ حرارتی، تولید هم­زمان برق و حرارت و ذخیرۀ انرژی حرارتی به­عنوان تکنولوژی­های کلیدی نقشۀ راه انتخاب شده­اند.
            براساس این گزارش: روند کاهش قیمت­ها و پیشرفت­های آتی در تکنولوژی­های سرمایش و گرمایش،شناسایی حوزه­هایی که به­ طور خاص نیاز به تحقیق و توسعه دارند، اهداف توسعۀ تکنولوژی­های سرمایش و گرمایش در بخش ساختمانی و توصیه­هایی جهت سیاست­گذاری مناسب برای پشت سر گذاشتن موانع، ازجمله موارد کلیدی در این نقشۀ راه به ­شمار می­روند.
            بنابراین گزارش: این نقشۀ راه با تکیه بر تحقیق و توسعه در رابطه با چهار تکنولوژی ذکر شده در بالا و توسعه جهت افزایش راندمان و به­کارگیری بیشتر این تجهیزات، درنظر دارد تا سال 2050 میزان تولید و انتشار گازهای گلخانه­ای را به نصف مقدار پیش­بینی شده طبق روند حال حاضر برساند که درصورت تحقق آن علی­رغم افزایش67 درصدی تعداد ساختمان­های مسکونی و 3 برابر شدن ساختمان­های عمومی و تجاری، مصرف انرژی تنها 5 درصد نسبت به سال 2007 افزایش خواهد یافت. درواقع تجهیزات پربازده و انرژی صفر سرمایش و گرمایش به ­تنهایی توان کاهش2 گیگاتنی انتشار گازهای گلخانه­ای و صرفه­جویی معادل 710 میلیون تن نفت خام را داراند.
            این گزارش می­افزاید: مطالعه و بررسی دقیق موارد ذکر شده در نقشۀ راه و بومی­ سازی این موارد با توجه به شرایط اقتصادی، اقلیمی، سیاسی و قانونی در کشور می­تواند تأثیر زیادی بر الگوی مصرف انرژی در کشور داشته باشد.
 

نظرات در مورد:تغییر الگوی مصرف انرژی در کشور با تحقق نقشۀ راه تکنولوژی ساختمان­های پربازده

نام شما:
نظر شما:
افزودن نظر